Spørsmål og svar

Har en hvit prikk som svir og lurer på om det kan være herpes

Jente, 19

Oppdaget en hvit prikk runding inni nedentil som svidde om jeg tok på den. Tok blodprøve for herpes som kom tilbake negativ, men den hvite prikken (ligner litt på After) krympet og var plutselig vekke, men kom tilbake i løpe av natten ... nå har det gått 2 uker og jeg lurer på om jeg skal anta at blodprøven ga feil svar eller ikke. Om jeg har blitt smittet så er det flere år siden og er 3-4 mnd siden jeg hadde sex, og sånne ting sist.

Svar

Hei

Det er dessverre umulig for meg å si noe konkret om hva dette kan være uten å ha mulighet til å stille deg oppfølgingsspørsmål eller undersøke deg. For å si noe om hva dette kan være er man nødt til å se det med egne øyne. Dette kan være flere ting og herpes er bare et av mange alternativer. 

Basert på det du skriver synes jeg det høres lite sannsynlig ut at dette er herpes, men jeg kan heller ikke si med sikkerhet at det ikke er det. Herpes kan ligge latent i kroppen i lengre tid uten å gi utbrudd så det er veldig vanskelig å si noe sikkert om når man ble smittet. Det vi vet helt sikkert er at herpes er mest smittsomt når man har utbrudd. 

For å finne ut av dette vil jeg anbefale deg å gå til fastlegen for en sjekk og en gynekologisk undersøkelse. Det vil, som sagt, være enklere å finne ut av dette når legen har mulighet til å snakke med deg, undersøke deg og evt ta prøver. 

Jeg skulle gjerne gitt deg et mer konkret svar, men det blir dessverre vanskelig. Jeg håper likevel du fikk svar på noe av det du lurte på. Ønsker deg alt godt og lykke til! 

Vennlig hilsen legen

Besvart: 19.11.2020

Oppdatert: 19.11.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål