Praktisk informasjon rundt oppkjøringen
Jente, 17
Hei! Eg skal ta lappen om mindre enn to månader, og lurte på eit par ting angåande oppkjøring. Timen på tabs-elev er 60 minutt, på nettsida til statens vegvesen står det 65-75 minutt og ein annen artikkel eg fant sa 50 minutt. Hvilket er det? Og viss eg består, og får den der midlertidige lappen, kan eg då kjøra med ein gong etterpå? Eg har også ein kjøretime som slutter 10 minutt før og skal bruka samme bil til begge, kan eg få trekk på oppkjøringa på korleis bilen står parkert før den begynner siden det er eg som gjer det? og korleis er det med reingjøring av bilen då? Må eg klare å antibacce heilaaa på dei 10 minutta?
Svar
Hei
Selve prøven varer 65–75 minutter, avhengig av hvilken klasse du kjører opp i. Det er trafikkskolen din som stiller bil så da er det lurt at du får bruke den bilen du har hatt siste kjøretimen i. Dette er vanligvis noe trafikkskolene gjør for å få deg vant til bilen og være klar til oppkjøringen. Trafikkskolen din har ansvar for at bilen skal være rengjort. 
Ellers bør du ta spørsmålene med trafikkskolen din da de har erfaring med praktisk håndtering rundt oppkjøringen der du bor. 
Du finner alt av informasjon rundt oppkjøring på https://www.vegvesen.no/forerkort/ta-forerkort/oppkjoring
Hilsen Statens vegvesen i samarbeid med ung.no
Besvart: 1.12.2020
Oppdatert: 1.12.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål