Har tatt et omvalg. Vil tilbake til yrkesfag. Har jeg ungdomsrett?
Gutt, 17
Hei, Jeg har gått Vg1 elektrofag og går nå studiespess vg1 med kun avgangsfagene, ikke språk, geografi eller gym. Jeg har lyst til å søke Vg2 industriteknologi til neste år, men dersom jeg ikke får ønsket læreplass er det livsviktig for meg at jeg har rett til å gå vg3 påbygg. Men har jeg det siden jeg allerede har tatt et omvalg fra elektrofag til studiespess? Har jeg ungdomsrett til det? Mvh Stresset gutt
Svar
Hei
Du ønsker tilbake til yrkesfag og vil gå vg2 industriteknologi. Dette kan du søke og trolig vil du få tilbud der. Det går så klart etter karakterene dine fra elektro vg1 om du kommer inn eller ikke. Fylket vil at du skal få deg en utdanning og du har fortsatt ungdomsrett. Du kan søke om utvidet tid etter tre år. Man har fullføringsrett på det man har startet på.
Du kan gjerne sende en mail til inntakskontoret å høre om det er mange søkere inn på vg2 industriteknologi og om du blir prioritert på lik linje med de som søker inn der som kommer rett fra vg1 yreksfag. 
Lykke til videre!
Rådgiver vgs
Besvart: 27.11.2020
Oppdatert: 27.11.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

