Spørsmål og svar

Er det greit at en kroppsøvingslærer henger ut det tapende laget?

Jente, 17

Hei! I forrige gymtime hadde vi lek. Klassen ble delt opp i to lag og det var om å gjøre å score, det første målet vant. Vi tapte og gymlæreren sa at alle på taperlaget skulle ta ti pushups, mens vinnerlaget skulle stå og se på. Dette synes jeg var veldig ubehagelig, jeg klarer ikke så mange! Dette skjedde to ganger, begge gangene tapte det samme laget (mitt). Er det greit at gymlærere henger ut en gruppe på denne måten? Det er ikke første gang han har gjort dette.

Svar

Hei

Hvis du opplever at opplegget i timen er ubehagelig, så anbefaler jeg at du tar en prat med din kroppsøvingslærer om dette. Du kan også ta dette med din kontaktlærer.

Når det er sagt, så skal vi ikke ha avstraffelser i den norske skole. Jeg ser det som uheldig at kroppsøvingslæreren benytter seg av disse formene for avstraffelser i timene. 

Med vennlig hilsen  elev-, lærling- og mobbeombudet i Viken 

i samarbeid med ung.no

Finn ditt elev-, lærling- og mobbeombud på elevombudene.no

Besvart: 30.11.2020

Oppdatert: 30.11.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål