Spørsmål og svar

Utvekster ved rumpehullet, er det kreft?

Jente, 19

Hei. Jeg har siden sommeren fått to ganske store (kanskje 1cm) utvekster rett ved rumpehullet. De startet å komme i sommer da jeg fant ut at jeg ikke tålte laktose etter lang tid med ofte diare. Nå har jeg nesten aldri diare lenger, men utvekstene er der fortsatt. De er ikke runde, men mer trekantet og flate. Jeg er redd det er kreft, da hemorider sies å være mindre. Det gjorde vondt å gå på do da de begynte å komme, men det gjør ikke vondt lenger. Det går an å flytte på de, men hvis jeg dytter de inn i rumpa sklir de rett ut igjen. Jeg har lyst til å dra til legen, men min fastlege er ikke tilstedet lenger og jeg har fått en utrolig dårlig turnuslege. Alle andre leger her har ikke plass til fler pasienter. Vil ikke gå til legen min da han aldri tar meg seriøst og heller ikke gir meg behandling og mener alt går fint. Hva skal jeg gjøre?

Svar

Hei

Jeg forstår godt at du er bekymret. Basert på din beskrivelse tenker jeg at kreft er såpass usannsynlig at det bare er å legge vekk den tanken. Jeg synes beskrivelsen din høres ut som en typisk hemoroide. 1) den kom i forbindelse med tømningsplager, 2) du kan dytte den inn igjen, men så sklir den ut gjen, 3) den gir noen ganger ubehag er alle ganske typisk for hemoroider.

Skulle det være kreft (som jeg ikke tror) måtte det ha utgått fra bløtvevceller (sarkom). Dette er ekstremt sjeldent i seg selv. I tillegg har vi en annen veldig mye mer sannsynlig forklaring (hemoroide). Som du forstår kan jeg ikke garantere noe 100% uten undersøkelse, men jeg er ikke bekymret overhodet basert på din beskrivelse.

Hemoroidebehandling er vanskelig og avhenger av grad av symptomer. Man kan gjøre alt fra å smøre på betennelsesdempende salver (Scheriproct) til strikkbehandling hos kirurg. Hvis du ikke plages særlig av hemoroidene (utover bekymringen) hadde jeg nok latt de være. Forsøk også å unngå forstoppelse da dette kan opprettholde hemoroidene.

God bedring og lykke til!

Med vennlig hilsen legen

Besvart: 2.12.2020

Oppdatert: 2.12.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål