Jente 19 år! Jeg byttet p-pilletype og mensen min forandret seg.
Jente, 19
Hei, jeg har gått på oralcon i sirka 3 år nå for kanskje 4 måneder siden fikk jeg melleva isteden men bytta tilbake på grunn av bivirkningene kviser og kunne ikke hoppe over mensen. Nå for sirka 3 uker siden slutta mensen min, også begynte jeg å få litt mørkt nesten svart blod i starten av uka altså bare 2 uker etter mensen slutta, tenkte det skulle gå over men har bare fortsatt med varierende mengde nå har jeg bare tatt en pause fra pillene i to dager men det fortsetter bare. Er dette normalt?
Svar
Hei!
Det er helt normalt det du opplever så du trenger ikke bekymre deg,
Ved skifte av en type p-piller til en annen, vil det kunne bidra til uregelmessighet i blødningsmønsteret, selv om innholdet i de to typene du har brukt er like.
Du bør fortsette å bruke p-pillene slik du skal og ikke ta pause fra pillene, selv om blødningene har endret seg litt. Det vil mest sannsynlig bli mer regelmessig igjen.
Det mørke blodet skyldes blod som har ligget en stund inni livmoren fordi du har blødd litt mindre og det har mistet mye av rødfargen sin og blitt mørkere og nesten svart.
Det er helt normalt at det kan blir litt uregelmessigheter i blødningsmønsteret ved skifte av p-piller.
Følg anbefaling og ta pillene som du skal fremover.
Dersom du har hatt ubeskyttet sex etter å ha hoppet over p-piller, bør du ta en graviditetstest minst 3 uker etter sex.
Jeg legger ved noen artikler som du også kan lese.
Ønsker deg lykke til!
Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 15.2.2021
Oppdatert: 15.2.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

