Kan jeg bytte ut fag på vitnemålet?
Gutt, 19
Hei vurderer å ta opp fag til høsten, har en del dårlige karakterer fra videregående blant annet en 1 på en økonomi eksamen. Det jeg lurer på er om det er mulig å ta opp nye fag du ikke har hatt før. Å få ut noen av de dårlige karakterene. Eller må jeg ta opp de jeg har fra vg3?
Svar
Hei
Det kan være mulig, men det kommer veldig an på hvilke fag, og om skolen din godkjenner den helhetlige sammensetningen av fagene dine på videregående!
Så dersom du vurderer dette er det veldig viktig at du tar kontakt med rådgiver på skolen, eller den som eventuelt er vitnemålsansvarlig. Det er skolen som skriver ut vitnemålet ditt tilslutt, og det er en sammensetning av både fag og timeantall som må til for å få godkjent vitnemål.
Så dersom man vurderer å "bytte ut fag" må man snakke med skolen på forhånd og høre om det blir godkjent. Så ta kontakt med rådgiver, og hør hvilke fag du eventuelt kan bytte med, og hva som er mulig :)
Lykke til!
Hilsen Utdannings- og jobbrådgiver
I samarbeid med Ung.no
Besvart: 27.3.2021
Oppdatert: 27.3.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

