Hvorfor "låser" leddene mine seg sånn at jeg må knekke de?
Jente, 14
Hei! Jeg har i mange år måtte knekke forskjellige ting på kroppen. Jeg har nødt til å knekke fingrene(knekker de på 3 forskjellige måter), knekker tæra, knekker ankelene, nakken disse knekker jeg selv. Ikke for at det er en vane eller no, men hvis jeg ikke knekker de så "låser" de seg på en måte. Hofta mi knekker av seg selv samme med knerene mine. Jeg lurer derfor på hva som gjør at det "låser" seg sånn at jeg må knekke det? Håper på svar
Svar
Hei
Inni leddene er det glatt brusk, litt glatt leddvæske, og et vakum som holder leddflatene sammen. Når et ledd er rolig i lang tid, vil leddflatene klebe seg tettere sammen grunnet vakumet og man kan høre et knepp når flatene begynner å gli igjen, eller når man drar leddet fra hverandre.
Vakumet inne i leddene bygger seg altså opp når kroppen er i ro, og slik sett er den beste forebyggende medisinen å bruke kroppen mye.
Det er nok ganske ulikt fra person til person hvor mye en "må" knekke leddene selv. Som du er inne på dreier nok dette seg også mye om en vane eller uvane. Når en "starter opp" kroppen og fører den i bevegelse, så vil leddene i utgangspunktet selv mykes opp og hjelpe seg selv med å komme i gang uten at vi selv må knekke noe.
I utgangspunktet er det såvidt vi vet ikke farlig at leddene knekker, av seg selv eller ved at en selv aktivt gjør det.
Håper dette var litt opplysende og til hjelp!
Vennlig hilsen legen, ung.no
Besvart: 7.1.2019
Oppdatert: 7.1.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål