Jeg blir mobba. Jeg blir utestengt. Jeg trenger hjelp!
Jente, 13
Jeg blir mobba. Jeg blir utestengt. Jeg er anderledes. Jeg begynner snart i 8. og gruer meg. Jeg har en søster som drar inn og ut av sykehuse selv om de som mobber vet det men er like jævlig mot meg som alltid. Jeg trenger hjelp!!!!!!!!!!!!!
Svar
Hei jente 13 år.
Det er så leit å lese at du blir mobba og utestengt og at søsteren din er syk. Det er tungt og vondt når en har det slik.
Det er lov å være annerledes! Ingen skal mobbe fordi en er annerledes. Det å være annerledes er veldig fint!
Det er ikke lov å mobbe og utestenge! Hvis noen mobber og utestenger har skolen plikt til å sette inn tiltak. Hvis skolen ikke gjør noe, kan skolen meldes til Fylkesmannen. Fylkesmannen kan pålegge skolen å betale penger til Fylkesmannen hvis skolen ikke gjør noe.
Du må snakke med noen om hvordan dette er for deg. Du kan snakke med foreldrene/de foresatte. Hvis du ikke vil snakke med de, kan du snakke med kontaktlæreren din, helsesøster/helsesykepleier på skolen eller på helsestasjon for ungdom. Hvis det er vanskelig å forklare, kan du ta med utskrift/skjermbilde av det du har skrevet og svarer her. Da slipper du å si så mye.
Du har rett til gode dag på skolen fri for mobbing og utestenging! Snakk med en voksen så snart du kan!
Jeg håper dette er til hjelp for deg og jeg ønsker deg alt godt!
Hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 17.2.2019
Oppdatert: 17.2.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål