Andre er opptatt av at jeg har hatt sex
Jente, 14
Hei, så jeg og kjæresten min er like gamle, og vi hat hatt sex et par ganger. Jeg var veldig redd første gang fordi jeg følte at han sikkert kom til å slå opp eller noe, men jeg føler at vi bare har kommet nærmere sammen nå. Flere og flere har fått vite det og jeg blir kalt «hore» og «løs», og folk truer med å si det til foreldrene mine osv. Vet bare ikke helt hva jeg skal gjøre.. Har du noen tips? Har sagt ja til alle som har spurt nå i det siste fordi jeg gidder ikke lyve lenger
Svar
Hei
Så fint at du og kjæresten din har hatt det fint sammen seksuelt. Husk å beskytte dere mot ufrivillig graviditet. Kjenn etter hva som passer for deg. En viktig del av det å ha sex handler om å kjenne etter hva man vil og sette grenser for seg selv.
Sex er privat og ikke noe du trenger å informere andre om. Du kan svare på det andre spør om hvis du vil. Men det er også greit om du sier at du ikke ønsker å involvere andre i hva dere to har gjort sammen. Andre er kanskje nysgjerrige?, misunnelige? og lurer på hvordan det er å ha sex. Det er individuelt hvordan man opplever sex. Andre må finne ut av dette selv. Tenk over hvor mye du egentlig ønsker å dele med andre. Andre har ikke rett på informasjon om ditt privatliv.
Prøv å gi dette minst mulig oppmerksomhet selv. Så blir kanskje andre mindre opptatt av hva dere gjør etterhvert. Du er ikke hore eller løs selv om du har kost med kjæresten din. Ikke la andre definere hvem du er eller hvordan du er. Si gjerne i fra hvis du opplever at andre sårer deg. Hold deg unna mennesker som ikke er hyggelige og tenk at de har litt å lære med tanke på hvordan man bør oppføre seg mot andre.
Les mer om seksuelle temaer her på sexogsamfunn.no sine nettsider.
Lykke til.
Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 24.2.2019
Oppdatert: 24.2.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål