Spørsmål og svar

Ingen bryr seg egentlig om hvordan jeg har det.

Jente, 17

Hei! Jeg har lenge hatt en rekke depresjon og angstdymptomer (ca 3 år), men de fant ikke ut før i år at det egentlig er en personlighetsforstyrrelse. Men altså nå er problemet at uansett hva heg sier så får jeg til svar at det er veldig vanlig å ha det sånn når man er emosjonelt ustabil. Har også Tvangspreget personlighetsforstyrrelse som er utrolig forvirrende fordi mange ganger så føler jeg at jeg MÅ hoppe ut av bilen i fart, eller stikke av. Jeg føler meg veldih manipulerende.. men jeg vet ikke hva jeg skal gjøre fordi jeg synes folk bare forklarer det bort med at det er vanlig. Ingen bryr seh egentlig hvordan jeg har det.. (går til BUP, gjort det de siste årene, og vært innlagt for utredning)

Svar

Hei jente 17 år

Takk for at du skriver til oss i Ung.no og forteller til oss hvordan det er å være deg. Jeg forstår at du har det strevsomt og at du ikke føler deg sett for den du er bak diagnosen du har fått. Det er fint at du kan si det til oss!

Jeg syns dette er temaer du kan snakke om med behandleren din på BUP. Det er viktig å få snakket om hvordan du har det også og ikke bare om det som gjør det vanskelig for deg med en emosjonell ustabil diagnose.

Det å snakke om hva som gjør at du har utviklet en personlighetsforstyrrelse kan gi deg en bedre forståelse av deg selv og hvorfor du gjør som du gjør.

Man kan være veldig forskjellig selv med samme diagnose så det er viktig at du får snakket om hva som er utfordrende for deg.

Jeg håper dette ga deg noen innspill til temaer du kan snakke med psykologen din om slik at fokuset i behandlingen ikke bare er diagnosen men hvorfor du har fått den.

Jeg legger også ved noen artikler til deg som kan være til hjelp.

Lykke til!

 

Vennlig hilsen Psykiatrisk Sykepleier

Besvart: 17.3.2019

Oppdatert: 17.3.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål