Spørsmål og svar

Hvordan kan jeg leve godt med ADD?

Jente, 18

Hei! Jeg har en diagnose som er ADD! Å jeg liker ikke det i det helle tatt! Jeg harer å leve med den diagnosen! Skulle ønske jeg ikke hadde den diagnosen i det hele tatt! Får den sperre for verdagen min! Det gjør det vanskelig for meg å lære på skolen og den hemmer litt verdagen min da! Som å være med venner! Og jeg liker ikke å fortelle at jeg har det til mennesker jeg ikke skjenner og til og med de nærmeste liker jeg ikke å si det til! Føler jeg er dårligere en andre folk for jeg bruker mye lengere til til å forstå og gjøre ting! Så jeg føler jeg er dom. Får har veldig lyst å vær som alle andre, at jeg ikke sliter med konsentrasjons vansker og alle de vansken som man har når man har ADD! Lurer på bare hvordan kan jeg god ta å leve med ADD! Får vil ikke ha det i det hele tatt! Den gjør som jeg får panikk noen ganger! Som når jeg skulle ha framføring i klassen så greide jeg ikke å si noen ting jeg stå dær stum og begynte å gråte får jeg var redd! Jeg fikk panikk! Det er forferdelig!

Svar

Hei

Jeg forstår godt at du gjerne skulle vært foruten de utfordringene du opplever i hverdagen. Det er slitsomt å streve med oppmerksomhet og konsentrasjon, spesielt i skolesammenheng. 

Har du nylig fått denne diagnosen eller har du hatt den en stund? Grunnen til at jeg lurer på det er fordi jeg er opptatt av hvor mye du har blitt informert om diagnosen i etterkant av utredningen og om det har vært samarbeidsmøte med BUP, skole og PP-tjenesten, for å sikre best mulig skolehverdag for deg. 

Det er ikke sjeldent at ungdommer med ADD/ADHD problematikk strever med selvtilliten, slik du beskriver. Det er viktig at du vet at du ikke er dårligere enn noen andre. Jeg tror at du kan få til akkurat det samme som de andre så lenge betingelsene er riktige, men andre ord - med god tilrettelegging på skolen vil du ha mulighet til å oppleve mestring og føle at du henger med og lærer det samme som de andre i klassen. 

Jeg anbefaler deg å ta kontakt med helsesykepleier på skolen din for samtaler rundt dette om at du føler deg dårligere enn andre. Det kan være godt å dele dette med noen som også kan hjelpe deg med å tenke litt annerledes rundt det. 

Med tanke på fremføringer, som du opplever som veldig stressende er dette noe du bør snakke med kontaktlærer om, sammen med PP-tjenesten. Slik at dere finner en god løsning på hvordan dette skal bli enklere for deg. Jeg tenker også at det er viktig at foreldrene dine er involverte. 

Jeg sender deg mange gode tanker. Ta godt vare på deg selv. 

Med vennlig hilsen psykolog

Besvart: 14.4.2019

Oppdatert: 14.4.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål