Trussel om vold.
Gutt, 14
En person hater meg, han truer meg og ska jumpe meg har han sakt, jeg vil anmelde det han er 15 år, men når jeg kom til politiet sa de at det ikke var noe alvorlig, selv om han har sagt han skal ta å kniv stikke meg, hav skal jeg gjøre?
Svar
Hei
Jeg synes du skal snakke med en voksen om dette, helst dine foreldre som kan veilede deg videre slik at du får rett hjelp. Du og en voksen bør ta kontakt med konfliktrådet og be de innkalle til et møte med han gutten på 15 år og hans foreldre. I møtet i konfliktrådet får dere muligheten til å snakke sammen og bli enige om hvordan dere skal håndtere denne situasjonen dere er i. Dere får muligheten til å snakke om hvordan dette oppleves og hva som skal til for å legge dette bak dere og gå videre. Trenger du en forsikring på at han ikke skal skade deg, så kan du si noe om det i møtet. Det er videre veldig greit at foresatte er informert om hva som skjer med dere, da vil de kunne hjelpe med gode løsninger og ansvarlig gjøre han gutten på 15 år, følge han tettere opp og se til at han lar deg være i fred. Vi ser at ofte så kan det ligge usikkerhet bak slike trusler, eller misforståelser, dette vil være en fin anledning til å få avdekket om hva som ligger til grunn for slike trusler.
Uansett hva du bestemmer deg for, så vil jeg anbefale at du snakker med en voksen om dette først, foreldre, en voksenperson på skolen, helsesøster, en eldre slektning eller en nabo, en person du stoler på som kan hjelpe deg videre.
Du kan lese mer på http://www.konfliktraadet.no/ og her finner du også ditt nærmeste konfliktråd.
Lykke til!
Hilsen Konfliktrådet i samarbeid med ung.no
Besvart: 23.4.2019
Oppdatert: 23.4.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål