Spørsmål og svar

Kan jeg bli straffet for import av reseptpliktige medisiner?

Jente, 20

Hei I det siste har jeg hatt overveldende angst som jeg går i behandling for, men som jeg ikke egentlig føler at jeg får noe ut av. Det eneste som stilner angsten er benzodiazepinepiller som sobril eller valium som jeg tidligere har fått utskrevet av legen. Hun var veldig forsiktig med meg og ville ikke skrive ut minstedosen (10mg, 25 stk) mer enn en gang. Jeg har et sterk behov for denne medisinen, men forstår samtidig at den er avhengighetsdannende. En kompis av meg sa jeg kunne få kjøpe 15 Xanor 1 mg av ham. Jeg sa ja, og gjennom dette året har det vært redningen min. Jeg har stått alle eksamenene mine og har kunnet fungert de dagene angsten kommer som verst. Jeg har bare periodevis angst, så jeg bruker dem ikke ofte og er ikke avhengig. Mitt spørsmål er: kan jeg kjøpe slike piller over nett fra andre land? Kan jeg bli straffet for dette siden legemiddelet i norge er respetbelagt? Hvordan kan jeg ellers få slike piller på ærlig vis, jeg trenger dem virkelig, jeg misbruker dem ikke.

Svar

Hei


Det er ulovlig å importere benzodiazepiner via utlandet. Det er også ulovlig å kjøpe reseptbelagte medisiner av andre. Dette vil gjelde som rusmidler, mener jeg (men jeg understreker at jeg ikke er en ekspert her). Du kan få straff. Den blir kanskje mild, siden du kjøper til eget bruk (og ikke videre salg). Men det er uansett ulovlig og straffbart.

Det beste rådet jeg har, er derfor at du går tilbake til fastlegen din og forsøker å få en god relasjon der. Av og til kan en få bruke benzodiazepiner (benzo) i perioder, når angsten blir verre, ved eksamener osv. Men jeg vil tro at du kan ha effekt av f eks antidepressiva. Disse må en bruke noen uker før de virker.

Så bør du muligens også få samtaleterapi e.l., for å prøve minske/takle angsten. Du er ung, og det hadde vel vært bra om du kunne klart å takle angsten på en bedre måte enn ved benzo? Jeg sier ikke at det er lett, eller fort gjort. Men siden livet er langt, er det kanskje best å lære seg å takle dette. Mange får det også bedre etterhvert som de blir eldre. Det er mange utfordringer som er verre når man er ung og livet ikke har «landet» ennå. 

Benzodiazepiner (benzo) er vanedannende, og skal ikke brukes lang tid. De mister effekten etter en stund. 

Det kan imidlertid hende du kan få en nedtrappingsplan av fastlegen din, slik at du kan få noen i en overgangsfase mens du venter på effekt av andre tiltak (andre medisiner, annen terapi). 

Jeg ønsker deg alt godt, og håper det ordner seg for deg!

 

 

Vennlig hilsen legen, ung.no

Besvart: 29.4.2019

Oppdatert: 29.4.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål