Spørsmål og svar

Når eg prøver å dra tampongen, ut sett den seg fast heilt i slutten.

Jente, 14

Når eg skal bruke ein tampong går det veldig greit å få den inn men når eg skal ta den ut igjen kjem det vanskelege. Når eg prøver å dra den ut sett den seg fast heilt i slutten. Dette er på grunn av en tynn men irriterende «trå/string» av hud over opninga. Dette gjer at eg strever med å få den ut og eg veit ikkje lva eg skal gjere. Kva er den «tråen» til?

Svar

Hei jente 14 år. 

Det høres ut som om det er deler/slimhud-tråder av skjedekransen som er i veien for å få tampongen ut.

Jenter har en slimhinnefold som danner en krans et par cm innenfor skjedeinngangen og markerer overgangen inn til selve skjeden.

Åpningen i skjedekransen kan variere i størrelse. Skjedekransen er elastisk og kan tøyes betydelig uten at slimhinna revner, særlig hos jenter i og etter pubertet. Farge og utseende varierer fra jente til jente og vil også kunne endres med alder og tid. 

 

Når du setter tampongen inn, går det greit fordi den er liten og uten blod. Når du tar den ut, er den større og da setter den seg fast i denne slimhud-tråden. 

Du kan snakke med de hjemme om dette, og at de bestiller time til fastlegen din. Det kan være at fastlegen enkelt kan fjerne tråden, slik at det blir lettere å få tampongen ut. Hvis det er vanskelig å forklare for de, kan du vise utskrift/skjermbilde av det du har skrevet og svaret her. 

Hvis du ikke får til å snakke med foreldrene/de foresatte om dette, kan du selv snakke med lege på helsestasjon for ungdom eller du kan ta kontakt med fastlegen. Fastlegen er gratis for deg, fordi du er under 16 år. Helsestasjon for ungdom er alltid gratis. 

Snakk med de hjemme og/eller lege. 

Jeg håper dette er til hjelp for deg og jeg ønsker deg alt godt!

Hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 28.5.2019

Oppdatert: 28.5.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål