Spørsmål og svar

Ubehagelig å ta overdose på feks. sovepiller, antidepressiva

Gutt, 16

Hei. Jeg bare lurer av ren nysgjerrighet. Er det ubehagelig å ta overdose på feks. sovepiller, antidepressiva e.l om du er full? Er det slik at fordi du er så berusa dør du fort / sovner bare inn?

Svar

Hei

Det kommer an på hva du mener med overdose. Dersom det er snakk om en fatal/dødelig overdose, vil det trolig være ganske ubehagelig først. Men etterhvert sovner man inn og merker ikke så mye.

Hvis det er en overdose uten dødelig utfall (veldig mange overdoser er det), kan det føre til svært alvorlig komplikasjoner i ettertid. I verste fall vil det gi livsvarige mén. 

Alkohol er generelt med på å forsterke virkningen av dempende/sløvende stoffer som sovepiller etc. Det øker risikoen for skadelige reaksjoner og ettervirkninger. 

Hilsen RUStelefonen 915 08588
www.rustelefonen.no

Besvart: 5.6.2019

Oppdatert: 5.6.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål