Spørsmål og svar

Jeg vil gjerne ha nye venner.

Jente, 16

Hei, jeg sliter med å skaffe meg venner. Går Vg1, men starter snart Vg2, og er borteboer. Kjente egentlig ingen her, men har blitt venner med noen få i klassen. Er i en klasse med sånn 12 og er var venner med sånn 7. Problemet er at nesten alle av vennene mine har enten droppet ut, bytter linje til en annen skole, og eller går på utvekslingsår. Dermed vet jeg ikke hvordan jeg skal utvide mine sosiale horisonter, er en introvert men ville likt å ha flere å prate og være med. Som sagt er jeg ikke godt kjent, så vet ikke helt om fritidsaktivitet, og syns det er kleint å bli venn med noen på skolen. Siden vi er få i klassen, og meste parten bytter da, og tørr egentlig ikke å prøve i matte og språk.

Svar

Hei

Det virker som om det skjer mange ting rundt deg, som gjør det vanskelig å bli kjent med nye venner. Jeg syntes ikke du skal tenke så mye, og prøve å bli kjent med de menneskene du er nysgjerrig på. Ta gjerne kontakt med noen i klassen. Bytter de linje, kan dere jo fortsatt være venner. 

Hvis jeg var i din situasjon ville jeg tatt kontakt med helsesykepleier på skolen. Fortell at du er nysgjerrig på de ulike tilbudene som finnes i nærområdet. Det tror jeg kan hjelpe deg. Kast deg på det som virker interessant, og vis at du vil bli kjent med de rundt den. Jeg legger ved flere nyttige artikler.

Lykke til!

Hilsen ungdomsredaksjonen, ung.no

Besvart: 11.6.2019

Oppdatert: 11.6.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål