Hva bør jeg studere?
Jente, 18
Hei, jeg går VG3 studiespesialisering nå, og skal da søke videre utdanning på nyåret. Problemet er at jeg aner ikke hva jeg vil søke eller hva jeg vil jobbe med. Jeg har prøvd å se på flere yrker og utdanninger, men føler ikke at noe passer meg eller er interessant. Jeg vurderte å dra til karriereveileder på skolen, men føler ikke at de kommer til å hjelpe noe særlig, og søstera mi fortalte at de kun er interesserte i å hjelpe de som har dårlige karakterer og har begrenset muligheter. Selv føler jeg at alt på høyskole og universitet har høyt snitt. I tillegg så ønsker jeg å bli fort ferdig så jeg kan jobbe, og studere kortest mulig. Det eneste jeg kunne tenke meg å studere er tegnspråk, men det er dårlig jobbmuligheter og det er ikke internasjonalt, som gjør det vanskelig å evt. kunne jobbe i utlandet noe jeg kunne tenke meg. Så har du/dere noen tips til hva jeg kan gjøre? Hvordan finne ut av hvilken utdanning som passer meg? Tusen takk for evt svar
Svar
Hei
Skjønner at du lurer! Og det er absolutt ikke så lett å vite hva man vil studere eller hva man skal gjøre. Det kommer til å kreve litt research av deg, men veien din vil bli tydeligere etterhvert :)
Vi kan ikke gi deg en god karriereveiledning vi, for vi kjenner deg jo ikke, og har også begrenset kapasitet. Men vi har skrevet en del gode artikler, blant annet denne om hvordan du velger utdanning, som det er verdt å lese. 
Det finnes også en del ulike interessetester du kan ta, som hjelper deg å finne ut hva du er interessert i, og som foreslår relevante utdanninger.
Vi syns også det høres ut som at det er verdt å snakke med karriereveilederen på skolen! Hvis du bor i Oslo, vet vi at flinke UngInfo hjelper med veiledning gratis. Og det fins også gratis karrieresentre rundt om i landet, som du kan bruke fra du er 19 år. Vi anbefaler sterkt at du oppsøker i hvert fall en av disse, for det høres lurt ut å ta en ordentlig prat med noen om hva du kunne tenke deg!
Tegnspråk er jo en flott ting å både jobbe med og studere. Du har rett i at du ikke uten videre kan jobbe i utlandet hvis du utdanner deg innen norsk tegnspråk. Men det kan nok være gode muligheter for jobb. Her tenker vi at du bør kontakte studiekonsulent ved et av lærestedene du er interessert i som tilbyr tegnspråk, og hører med dem mer konkret om jobbmulighetene.
Ellers er det ikke så veldig mye vi kan foreslå, siden vi ikke kjenner deg eller vet hva som passer. Men hvis du vil studere kortest mulig og raskest mulig gå ut i jobb, er kanskje utdanning på høgskole noe for deg, hvor det fins mange yrkesrettede bachelorgrader på tre år, som gjør deg kvalifisert til å gå rett i jobb etterpå.
Ta kontakt med rådgivere og studiekonsulenter, og forsøk å få en veiledningstime ett av stedene vi foreslo! Og les artiklene vi legger ved om hvordan velge utdanning.
Lykke til :)
Hilsen René,
Utdannings- og jobbrådgiver
I samarbeid med Ung.no
Besvart: 13.10.2019
Oppdatert: 13.10.2019
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

