Forskjellen på logoped og pedagog?
Jente, 20
Hvordan blir man pedagog og logoped og forskjell på de? Kan man jobbe som klinisk pedagog i bup og hva slags arb oppgaver? Skolerelaterte oppgaver? Og kan man ta lærerutdanning så master i spesialpedagogikk også bli klinisk pedagog? Hva er spesialiseringens i de? Kan kliniske sosionomer jobbe i dps? Hva er Allmennteam?
Svar
Hei
Vi anbefaler at du leser om yrket pedagog og yrket logoped her på utdanning.no, der står det mye informasjon samlet!
Som pedagog har du kunnskap om oppdragelse, undervisning, lek, læring og utvikling. Det er flere utdanningsløp som leder til tittelen pedagog. Du kan ta pedagogikkutdanning på universitet eller høgskoler, men for eksempel lærere, barnehagelærere og barnevernspedagoger som har hatt pedagogikk som en del av utdanningen kan også kalle seg pedagoger.
En logoped hjelper mennesker som av ulike grunner har problemer med å kommunisere, for eksempel pga stemmevansker, språk- og talevansker, taleflytvansker (stamming eller løpsk tale) og svelgevansker.
Logopedutdanningen i Norge er på mastergradsnivå. Det betyr at du må ha fullført en relevant bachelorgrad eller tilsvarende først. Relevante studier er spesialpedagogikk, pedagogikk, lærerutdanning/barnehagelærerutdanning, ulike helsefag, psykologi og lingvistikk/fonetikk.
Så med andre ord kan du ikke begynne med å studere til å bli logoped - men kan f.eks studere en bachelorgrad i pedagogikk, og så spesialisere deg til å bli logoped ved å ta mastergraden etterpå!
På kliniskpedagog.no kan du lese mer om hva en klinisk pedagog gjør. På de samme nettsidene kan du lese mer om hvilken utdanning som kreves for å bli klinisk pedagog.
Der står det at klinisk pedagog gjerne kan jobbe i BUP, og at arbeidsoppgavene omfatter utredningsarbeid, individual- og familieterapi, foreldreveiledning og samarbeid med skole, barnevern og andre aktører innenfor arbeid med barn og unge.
Vi kan ikke mye om spesialiseringene, men les det du kan på den siden. Det kan også være en god idé og kontakte FKP - forening for klinisk pedagogikk med spørsmålene dine. Det fins mange typer videreutdanning innen pedagogikk for lærere, og dette kan være en aktuell vei å gå. Her må du kontakte studiekonsulent ved et aktuelt lærested og spørre om mer detaljert svar.
Kliniske sosionomer kan også jobbe i BUP. Vi vet dessverre ikke hva Almennteam betyr i denne sammenhengen.
Kontakt de vi nevnte, eller studieveileder ved et aktuelt lærested, så får du enda mer detaljerte svar enn hva vi kan gi!
Lykke til :)
Hilsen René,
Utdannings- og jobbrådgiver
I samarbeid med Ung.no
Besvart: 18.10.2019
Oppdatert: 18.10.2019
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

