Spørsmål og svar

Vurderer å ta IKT-servicefag

Gutt, 16

Hei, jeg har studiespesialisering men merker at det egentlig ikke er noe for meg. Så derfor lurer jeg på om det er mulig og bytte til IKT-servicefag uten og måtte gå gjennom alt det service relaterte man egentlig må gå igjennom på service og samferdsel?

Svar

Hei

Her må du ta en prat med rådgiver på skolen din, så du får se alle muligheter du har, og få veiledning om hva som er best å gjøre i din situasjon! 

IKT-servicefag er et kryssløp som du kan ta fra studiespesialisering (så du trenger ikke å begynne i Vg1 igjen og kan gå rett til Vg2), men det kommer endringer fra og med neste skoleår, så de som begynner på Vg1 da kan ikke lenger ta dette kryssløpet. Hør med rådgiver hvilke muligheter du har og hva som gjelder i din situasjon! 

Men: Hvis du tar kryssløp og begynner i Vg2 IKT-servicefag, er du nødt til å ha alle programfagene - og det er et stort timeantall med programfag i Vg2 kryssløp. Her kan du se oversikten.

 

Svaret er at du kan ikke slippe disse, men må ha alle sammen. 

Ta en prat med rådgiver og finn ut hvilke muligheter du har og hva som er best for deg! 

Hilsen René,
Utdannings- og jobbrådgiver

I samarbeid med Ung.no

Besvart: 10.11.2019

Oppdatert: 10.11.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål