Spørsmål og svar

Trives ikke på universitetet, kan jeg søke læreplass?

Gutt, 20

hei jeg gikk på ikt servicefag i vg2 også tok jeg påbygg og ifjor gikk jeg på uni men det studiet var ikke noe for meg. nå lurer jeg på om man kan gå på opplæring i ikt og få fagbrev. eller må jeg gå på uni for å jobbe med ikt fag.

Svar

Hei

Hvis du har fullført Vg1 og så Vg2 IKT-servicefag, har du tatt de fagene du trenger for å søke læreplass. Men du har ikke lenger ungdomsrett, altså rett til videregående utdanning, og det hender da at det er litt vanskeligere å få læreplass, siden bedriftene får økonomisk støtte for å ta inn lærlinger som har ungdomsrett. 

Men selv om det kan være litt vanskeligere få lærlingplass er det slett ikke umulig, og det er en mulig vei for deg å forsøke å få fagbrev i IKT, hvis du heller vil det enn å gå på universitetet. 

Vi foreslår at du kontakter fagopplæringskontoret der du bor, som kan hjelpe deg med å vurdere mulighetene dine! Lykke til :)

Hilsen René,
Utdannings- og jobbrådgiver

I samarbeid med Ung.no

Besvart: 12.8.2020

Oppdatert: 12.8.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål