Spørsmål og svar

Jeg har svarte prikker på nesen, de går ikke vekk når jeg klemmer på dem

Jente, 14

Hei, har noen spørsmål, jeg synes huden min er sykt ekkel, store porer på neså (pores på engelsk,) og svarte prikker også på nesen men det er ikke blackheads fordi det går ikke vekk når eg tar maske eller klemme de, hvordan får eg dette vekk, også det ser ut som eg har manne bart Overleppen selv om jeg vokser den, det er allti en strek der liksom!

Svar

Hei!

Du er i en alder der det produseres mye hormoner. En del av disse hormonene påvirker huden og gjør at talgproduksjonen øker. Det kan igjen gi mer kviser og sorte prikker i huden. 

Det er lurt å la være å klemme og plukke på kviser og sorte prikker. Klemmingen kan føre til at kvisene blir verre og det kan bli infeksjon der man klemmer. Resultatet blir ofte større og mer synlige kviser/sorte prikker. 

Store porer i ansiktet er ganske vanlig. Det finnes flere årsaker til store porer. Både arv og livsstil virker å ha innvirkning. Mange som har store porer har også familiemedlemmer med det. Hvis du i tillegg har fet hud kan talg i seg selv også føre til større porer. Og som sagt er det mange ungdommer som får fetere hud i puberteten på grunn av hormoner. 

Det er mange forskjellige kremer du kan prøve. Noen på resept, andre ikke. Hvis du er veldig plaget tenker jeg det er lurt at du tar en tur til fastlegen slik at du kan bli undersøkt, og kan få tips eller resept til kremer som kan hjelpe.

Det som du ser som en strek på overleppen kan være pigment i huden din. Dette kan du ikke gjøre noe med, men det kan endre seg etter hvert som du blir eldre. 

Jeg håper dette var til hjelp for deg! 

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 17.11.2019

Oppdatert: 17.11.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål