Jeg fingrer 5 ganger om dagen, er jeg avhengig?
Jente, 14
Hei. Jeg er en jente på 14 som er veldig kåt hele tiden. Jeg blir oftest kåt av å se på jenter som kliner og sånn. Fingrer meg selv ca 5 ganger daglig hele tiden. Blir sint og sur når jeg ikke får fingra. Jeg fingrer med en gang jeg har sjansen, på skoledoen f.eks. Jeg synes bare det er så deilig at jeg begynner nesten å skrike. Vil bare fingre hele tiden. Er jeg avhengig?
Svar
Hei jente 14!
Det du forteller om i spørsmålet ditt, er noe de aller fleste kan kjenne seg igjen i når en tenker på hvordan det er, eller var, å være i puberteten.
Kroppen utvikler seg både på inn- og utsiden og en begynner å legge merke til hvem en blir forelsket i og kåt på. Noen forklarer det som at kroppen koker av kåthet. Av og til forstår en hvorfor det skjer, andre ganger virker det som om det bare skjer helt av seg selv. 
En måte å takle kåtheten på, er å fingre eller onanere seg selv. 
Etterhvert som puberteten utvikler seg, blir kåtheten lettere å takle og en kjenner ikke på det samme behovet for å onanere like ofte som det du kjenner nå.
Les gjerne vedlagte artikler for mer informasjon.
Håper svaret var til hjelp for deg.
Hilsen sexologisk rådgiver - NACS
Besvart: 6.1.2020
Oppdatert: 6.1.2020
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
