Spørsmål og svar

Kastet opp 1,5 time etter inntatt p-pille, hva skal man gjøre?

Jente, 15

Hei, jeg går på p pillen mercilon. Igår spydde jeg ca. 1t og 30min etter at jeg tok p-pillen (spydde 23.30) tok ny p pille 17.00 dagen etter. har ubeskyttet sex vær dag men han kommer aldri inni meg. Er jeg fortsatt beskyttet? Kan jeg bli gravid? Å kan jeg begynne på sukkerpiller ikveld for å sjekke om jeg er gravid?

Svar

Hei

Regelen er i utgangspunktet slik at om du kaster opp innen 2 timer etter at du har tatt en p-pille skal du ta en ny pille. Du tok en ny pille dagen etter og det var litt senere enn anbefalt, men jeg tenker likevel at dette har gått bra. 

Du skriver ikke hvor på pillebrettet ditt du er, men du kan for å være på den sikre siden kan du følge følgende oppskrift selv om dette opprinnelig er for glemt p-pille : 

Glemt 1 pille dag 10-17: Hun skal ta den glemte pillen så snart som mulig og fortsett deretter med de neste pillene til vanlig tid. Dette kan bety at hun må ta 2 piller samme på dag. Hun må bruke kondom eller avstå fra samleie i de neste 9 dagene. Hun trenger ikke å bruke nødprevensjon.

Glemt 1 pille dag 18-24: Hun skal ikke ta den glemte pillen. Kast brettet, og start på nytt brett. Hun må bruke kondom eller avstå fra samleie i de neste 9 dagene. Hun trenger ikke å bruke nødprevensjon.

Glemt 1 pille dag 25-26: Hun skal ta den glemte pillen så snart som mulig og fortsett deretter med de neste pillene til vanlig tid. Dette kan bety at hun må ta 2 piller samme på dag. Hun trenger ikke å bruke kondom eller avstå fra samleie i de neste 9 dagene. Hun trenger ikke å bruke nødprevensjon.

Du skal altså ikke begynne på sukkerpiller, men fortsette med p-pillene dine ut brettet utfra det jeg har skrevet ovenfor. Lykke til. 

 


Vennlig hilsen jordmor, ung.no

Besvart: 26.1.2020

Oppdatert: 26.1.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål