Jeg trenger noen å snakke med som ikke deler det jeg sier videre.
Annet, 16
Jeg vil ha noen å snakke med f.eks helsesøster på skolen, men problemet er at jeg bor i fosterhjem og kan ikke snakke med noen voksne uten at de snakker med barnevernet og fosterforeldrene. Jeg syntes det er dumt at barnevernet og foster foreldrene må vite alt om livet mitt og hvem jeg snakker med. HJELP
Svar
Hei!
Det er veldig bra at du ønsker å ha noen å snakke med som ikke deler det du sier videre.
Vi er to stykk som vil svare deg på dette spørsmålet; en helsesykepleier og en jurist.
Du kan fint snakke med helsesykepleier uten at det du sier skal komme videre. Dette fordi helsesykepleier har taushetsplikt, dette gjelder også for deg som bor i fosterfamilie og har kontakt med barnevernet.
Forklar gjerne til helsesykepleier at du har behov for å snakke med noen som ikke deler alt med barnevernet og fosterfamilien din.
Dersom det du forteller er så alvorlig at det er fare for ditt liv eller andres liv har helsepersonell en "meldeplikt". Dette betyr at helsepersonellet må si i fra til enten barnevernet eller for eksempel politiet dersom det kan skje skade på deg selv eller andre. Uten om dette kan ikke andre opplysninger deles.
I loven står det at: "Helsepersonell (for eksempel helsesykepleier) skal hindre at andre får adgang eller kjennskap til opplysninger om folks legems- eller sykdomsforhold eller andre personlige forhold som de får vite om i egenskap av å være helsepersonell."
Du er fylt 15 år og har partsrettigheter i barnevernssaken din. Det betyr for eksempel at du kan klage på vedtak, få innsyn i dokumentene og skal være med på beslutninger som blir tatt om deg. Barn har krav på å medvirke og få informasjon fra om hva som skjer i barnevernssaken. Barns rett til medvirkning betyr ikke at du får bestemme, men du skal lyttes til og dine synspunkter er noe som skal vektlegges. Jo eldre du blir jo mer skal du få bestemme selv.
Hvis du er misfornøyd med barneverntjenesten, kan du sende en klage til fylkesmannen. Du finner kontaktopplysninger til din fylkesmann på fylkesmannen.no. Du kan også bruke skjemaet som Barneombudet har laget, se link her: https://barneombudet.no/dine-rettigheter/til-et-barnevern/klage-pa-barnevernet/
Jeg minner deg også på om muligheten til å ta kontakt med Alarmtelefon for barn og unge på 116 111. Her kan du være anonym.
En annen måte å få hjelp på er å kontakte Barnas Jurist. De gir gratis rettshjelp for barn og unge under 25 år. De har åpent alle hverdager mellom kl. 09.00 og 15.00. Du kan ringe dem på telefon 22 41 22 40. Les mer om dem på siden http://barnasjurist.no
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 8.2.2020
Oppdatert: 8.2.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

