Brannsår på legg etter viskelær. mye gult i såret, hvor farlig er det?
Jente, 20
Hei Jeg skadet meg selv på leggen med å gni med viskelær til det ble brannsår. Det væsker mye og er mye gult i såret. Hvor farlig er det hvis det er en infeksjon? Jeg har litt feber og føler meg halvveis forkjølet. Jeg vil virkelig ikke til legen og i hvert fall ikke ta blodprøve eller stikk i fingeren for å måle CRP som jeg har hørt man må. Kan jeg liksom dø om jeg ikke drar til legen? Burde jeg ha tett plaster på eller la det få luft?
Svar
Hei jente 20,
Dette kan potensielt være veldig farlig, dersom infeksjonen sprer seg videre. I verste fall kan du få blodforgiftning og bli ordentlig syk. Det kan være at det gule bare er størknet sårsekret, og at feberen du har er en forkjølelse i tillegg, men når du har de symptomene du har tenker jeg det er viktig at du kontakter lege for undersøkelse. Et stikk i fingeren for CRP er nok mye bedre enn å potensielt måtte få antibiotika inn i armen for infeksjon.
Brannsår burde dekkes til for å forhindre infeksjon i hud som ligger åpent, så som hovedregel bør det dekkes med plaster.
Jeg forstår godt at du ikke har så lyst til å dra til legen med dette, men som sagt tenker jeg det er viktig å få gjort det dersom såret er infisert og må behandles for å bli helt bra.
Jeg håper du fikk svar på noe av det du lurte på, og ønsker deg alt vel og lykke til videre!
Med vennlig hilsen legen
Besvart: 3.2.2020
Oppdatert: 3.2.2020
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
