Hopper over mensen og fikk mellomblødninger
Jente, 16
Hei! Jeg fikk mellomblødninger når jeg prøvde å hoppe over mensen for andre gang. Derfor bestemte jeg meg for å ha den hormonfrie uka midt på brettet. Når jeg har hatt 7 dager med mensen, skal jeg fortsette der jeg slapp på brettet eller starte på et nytt brett?
Svar
Hei jente 16 år!
Når du har hoppet over mensen og får blødninger allikevel er det lurt å bare ta den hormonfrie uka selv om det er midt på neste brett.
Hvis du bruker en vanlig kombinasjons p-pille (f.eks.: Loette, Microgynon, Almina, Mirabella) eller andre som inneholder både østrogen og gestagen, og har like mengde hormon i alle pillene, kan du velge om du vil fortsette på det gamle eller starte på nytt brett.
Det viktigste er at du ikke har lengre pause enn 7 dager og at du tar minst 21 piller før neste pause. Du kan for eksempel ta resten av det gamle brettet og starte rett på nytt brett uten pause. Du kan også starte på nytt brett og bruke det gamle til å utsette mensen noen dager. Gjør det som er mest praktisk for deg.
Vennlig hilsen jordmor ung.no
Besvart: 4.2.2020
Oppdatert: 4.2.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål