Spørsmål og svar

Kan jeg bli marinejeger etter at jeg mistet lappen?

Gutt, 17

Hei Jeg er en gutt på 17 år som mistet lappen for 8 måneder siden. Problemet er at jeg alltid har drømt om å bli marinejeger. Der må man ha plettfri vandel. Jeg har jo dette på vandelen min, men ble fortalt at dette gikk bort etter noen år. Hvor mange år er det snakk om? Og er det fortsatt ikke mulig å bli det da?

Svar

Hei

Siden jeg ikke vet hvorfor du mistet førerkortet, er det vanskelig for meg å gi deg et ordentlig svar.

På forsvarets hjemmesider fremkommer det at du må ha "plettfri vandel" for å kunne bli marinejeger. Plettfri vandel betyr vanligvis at det ikke er noe å anmerke om en person med tanke på kriminalitet.

Nå kjenner jeg ikke til forsvarets krav, men det kan være at brudd på noen (mindre) trafikkforseelser ikke automatisk vil medføre at du ikke kan bli marinejeger. 

Det er også slik at saker som overføres til konfliktrådet, og reaksjon ilagt en person som var under 18 år på gjerningstidspunktet og som ikke har begått alvorlig eller gjentatte lovbrudd, og som heller ikke har begått nye lovbrudd, ikke skal fremgå på politiattesten. Dette fremgår av politiregisterloven § 41. Om dette gjelder for deg, vet jeg imidlertid ikke, siden jeg ikke vet hvorfor du ble fratatt førerkortet.

Det enkleste er å ta kontakt med forsvaret, og spørre dem. Se også de vedlagte artiklene om forsvaret.

Hilsen juristen, Ung.no

Besvart: 17.2.2020

Oppdatert: 17.2.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål