Spørsmål og svar

Jeg vet ikke hva jeg skal studere..

Jente, 18

Hei jeg er snart ferdig med videregående og jeg aner ikke hva jeg vil bli, men jeg ønsker sterkt å begynne på universitet å komme i gang med en gang. Kunne dere lagt til noen interesse tester eller gitt noen råd til hvordan jeg kan finne ut hva jeg liker osv. Har snakket med rådgiver flere ganger å tatt ulike tester men blir ikke særlig klokere

Svar

Hei! 

Jeg forstår det er vanskelig å finne ut av hva man vil studere. Du skriver du allerede har tatt flere tester og snakket med rådgiver, og det er synd å høre at det ikke har vært til hjelp. 

utdanning.no finner du flere interessetester. Jeg anbefaler deg å ta en titt på de. 

Når det gjelder valg av utdanning er det flere ting å tenke på. Men først og fremst kan det være lurt å tenke over hva er viktig for deg? Er det lønn? Fremtidig arbeidsmuligheter? Liker du å jobbe praktisk eller teoretisk? Det viktig for deg å være kreativ i en eventuell jobb? Hvor lang utdanning kunne du tenkt deg å ta? Ønsker å jobbe med mennesker? Dette er spørsmål som kan være lurt å tenke over. 

Det kan være vanskelig å navigere seg i det store utvalget av yrker og utdanninger, og ofte kan det være vanskelig å velge en retning. Kanskje har du flere interesser? Eller synes du det er vanskelig å vite hva du egentlig liker? Det kan være lurt å tenke over hvilke fag har du på skolen du liker nå, og om dette er noe du kunne tenkt deg å lære mer om. 

Jeg anbefaler deg å ta en titt på Jobbkompasset på utdanning.no. Her kan du finne flere yrker basert på interessene dine. Klikk deg inn på de ulike yrkene, så vil du få informasjon om arbeidsoppgaver, lønn, utdanning, typiske arbeidsplasser yrket har og mye mer. Kanskje du finner noe du ikke visste om? 

Til slutt er det kun du som kan ta dette valget. Jeg håper du ikke lar dette stresse deg for mye. Det er utrolig fint at du allerede sterkt ønsker å studere, men du har god tid. Det er viktig å huske på, selv om det kanskje ikke føles sånn. Mange av de som virkelig lykkes i arbeidslivet, fant ut hva de ville da de var 25 år, eller mye senere for den saks skyld. Mange starter på et studie og bytter til noe helt annet senere også. Bruk tiden godt fram nå og husk at hvis du velger feil, gjør det ingenting. 

Jeg håper svaret var til hjelp og ønsker deg lykke til med valget! Heier på deg :-) 

Håper dette svaret var til hjelp. Lykke til! 

Vennlig hilsen 

UngInfo i samarbeid med ung.no 

UngInfo er et informasjonssenter for alle under 27 år. 

Besvart: 21.2.2020

Oppdatert: 21.2.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål