Spørsmål og svar

Tror jeg har barnemark, hvordan skal man bruke vermox?

Jente, 18

Hei! Jeg tror jeg har barnemark. På kvelden kjenner jeg at det kiler, kravler og klær i endetarmsåpningen. Jeg har følt på dette før også, men har ikke trodd det var noe rart. Men, her en dag, så måtte jeg bare klø meg bak (hadde tenkt å vaske hendene godt etterpå), og da så jeg en liten hvit bevegelig sak som kravlet under neglen min. Jeg har derfor funnet ut at jeg skal dra på apoteket og kjøpe Vermox, og har noen spørsmål angånde dette. 1. Er det slik at man tar 1 tablett 1 gang, også 1 tablett igjen om 14 dager? Altså bare 2 tabletter? 2. Jeg går på p-piller, og har regelmessig sex. Vil Vermox svekke effekten av p-pillene? Og kan jeg ta vermox og p-piller rett etter hverandre uten at det gjør noe?

Svar

Hei jente 18,

Apoteket skal kunne gi deg god innledning i hvordan du skal bruke vermox. Ofte er det lurt å dra til legen først, ettersom det er noen tilfeller der man ikke skal bruke vermox.

Den vanlige måten å ta vermox på mot barnemark, er 1 pille en dag, og en ny pille etter 14 dager. Altså 2 piller til sammen. Kun to tabletter ja.

Vermox og p-piller skal ikke påvirke hverandre, og du kan ta dem samtidig hvis du vil.

Igjen er det lurt å kontakte helsestasjon for ungdom eller fastlege før du bruker vermox for å være sikker på at det er trygt for deg.

Jeg håper du fikk svar på noe av det du lurte på, og ønsker deg alt vel og lykke til videre!

Med vennlig hilsen legen

Besvart: 14.3.2020

Oppdatert: 14.3.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål