Jeg liker å være på fest og drikke , men mamma gjør det vanskelig for meg.
Jente, 16
Hei, jeg er en jente på 16. Jeg og vennene mine har pleid å dra på fester for å drikke alkohol i en god stund. Og jeg elsker å drikke, og jeg føler at jeg også er veldig ansvarsfull, så det går bra. Men tingen er at mamma har i det siste nå måtte snakke med foreldre hvis jeg skal sove hos noen. Og det går jo ikke. Jeg vil drikke med vennene mine men mamma gjør det helt umulig for meg. Jeg skjønner at hun ikke vil at vi skal drikke, men hun kan jo ikke ødelegge alt for meg. Og jeg bor lang unna buss så hvis jeg skal hjem før så må jeg bli henta og jeg kan jo ikke si hvor vi er hvis vi skal på fest. Og de andre vennene mine (jentene) har vært nå på noen fester med gutter uten meg siden mamma ødelegger alt. De andre foreldre er ikke sånn. Hva skal jeg gjøre??
Svar
Hei
Vi skjønner at det kan føles urettferdig at moren din vil ha kontroll på hva du gjør og ikke vil at du skal drikke. Men det er nok først og fremst fordi hun bryr seg om deg.
Det er ikke uvanlig å drikke alkohol av og til når man har fylt 16 år, men det er viktig å være oppmerksom på at alkohol har sine skadevirkninger. Det er mer risikabelt å drikke for barn og ungdom som er i utvikling, risikoen for skader er større fordi alkoholen kan forstyrre utviklingen av hjernen/hormoner.
Vi råder deg til å ta en prat med moren din om hvordan du opplever situasjonen og kanskje dere kan finne en løsning som innebærer at dere kan møte hverandre på halvveien. I vedlagte artikkel finner du tips som du kan ha nytte av i en slik samtale.
Hilsen RUStelefonen 915 08588
www.rustelefonen.no
Besvart: 2.4.2020
Oppdatert: 2.4.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

