Spørsmål og svar

Jeg liker ikke at guttene i klassen snakker om sex og runking hele tiden.

Jente, 13

Hei. Guttene i klassen min er skikkelig «dirty minded». De snakker om runking og sex hele tiden. Og de driver å lager stønnelyder bare for å plage. En av de spurte en jente i klassen min om hun ville ha sex med han. Hun sa selvfølgelig nei. I svømmetimene oppfører de seg spesielt rart. Jeg vet at det kan være noe med alderen, men jeg liker ikke at de oppfører seg så rart. Hilsen jente 13

Svar

Hei!

Jeg forstå at dette kan bli mye for deg og at du opplever at det ikke er noe greit. 

Det stemmer at alderen kan ha noe å si for hvorfor de oppfører seg så rart og snakker ofte om sex. I puberteten blir både gutter og jenter mer klar over sine egne kropper og det som handler om sex. Da kan mange tenke mye på dette og det er også derfor noen oftere snakker om dette. 

Forsøk å la det passere og tenk at dette vil bedre seg etterhvert som de blir eldre. Du kan gjerne si i fra at de gjerne kan holde noe av dette for seg selv og at du ikke synes at det er noe interessant å høre på. 

Dersom du opplever at dette går utover trivselen din på skolen og i svømmetimene vil jeg råde deg til å si i fra til læreren din eller foreldrene dine. Da kan du bli forstått og læreren kan være mer observant på guttene og si i fra hvis det blir mye "sexprat". 

Håper noe av dette kan hjelpe deg videre. 

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 3.5.2020

Oppdatert: 3.5.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål