Jeg vil ikke grue meg til skolestart.
Jente, 13
Jeg liker ikke læreren min. Hun er veldig streng og forventer vi skal få til mye. Jeg snakker jo med venner om dette å de er enige. Mange i klassen tørr ikke rekke opp hånden fordi vi er redde for at hun skal bli sur. Nå er det jo hjemmeskole, men jeg er redd for at når jeg kommet tilbake at jeg har blitt dårligere på skolen. og vil jo ikke rekke opp hånden. Hun stilte meg spørsmål om en oppgave som jeg hadde levert, men læreren i det faget hadde ikke sett det. Da sendte hun meg selvfølgelig en melding å spurte. Men jeg følte hun sendte for mange spørsmål på samme gang. Da følte jeg press og en ubehagelig følelse. Selvom jeg hadde levert oppgaven. Jeg gledet meg til å komme tilbake på skolen, men etter dette vil jeg det ikke. Jeg vil ikke føle dette og vil heller ikke grue meg til skolestart igjen. Hvordan kan jeg endre denne følelsen og hatet mot læreren min?
Svar
Hei
Takk for spørsmålet.
Gruer deg til skolestart
Det er kjedelig å høre at du nå gruer deg til skolestart. Likevel forstår jeg at du kan kjenne på en usikkerhet på om du har blitt dårligere på skolen denne tiden. Da er det ekstra ubehagelig å skulle møte en lærer som i blant blir sur når dere ikke kan svare. 
Nå har du også fått en ukoselig melding fra læreren. Hun har gått ut i fra at du ikke har levert en oppgave du allerede har levert. Det er ikke noe gøy å oppleve.
Hva kan du gjøre?
Du kan gjerne skrive en høflig e-post tilbake til læreren der du forklarer at du allerede har gjort oppgaven. Du kan skrive hvordan det kjennes for deg å bli beskyldt for ikke å ha levert. Gjerne be om hjelp fra foreldrene dine.
Du kan også skrive at du er usikker på om du kan nok i fagene til at du tør å svare høyt i klassen den første tiden. Kan hende kan du og læreren avtale at du vil rekke opp hånda når du kjenner deg klar for det?
Tips fra mobbeombudene
Noen av mobbeombudene i Norge har laget tips til lærere om hvordan de skal forberede elevene sine på å møtes og hvordan de skal ta godt i mot elevene igjen. Tipsene finner du blant annet her. Del denne gjerne med læreren din eller med rektor. 
Lykke til!
Hilsen
Elev- og lærlingombudet i Oslo
i samarbeid med Ung.no
Finn ditt Elev- og lærlingombud på elevombudene.no
Besvart: 7.5.2020
Oppdatert: 7.5.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål