Fikk spiral for 3 mnd. siden. Kjenner tråden ca. 3 cm innenfor
Jente, 18
Jeg fik sat in spiral for ca 3 mnd siden. Hun som sat den inn ambefalte meg å kjenne om jeg kunne kjenne troende etter en mnd, men pga smerter og at jeg syntes det er ekkelt gjorde jeg det ikke før nå. Jeg målte at den var ca 3 cm innenfor (kanskje litt mindre). Er dette for langt ute, og kan det kjæresten min merke disse tråene?
Svar
Hei jente 18 år!
Tynne tråder er festet til spiralen slik at helsepersonell lett kan fjerne den. Noen klarer å kjenne disse trådene innerst i skjeden der de kommer ut av livmorhalsen, andre ikke. Det er ikke vanlig at partner merker trådene ved samleie.
Det var mer vanlig før å anbefalte at kvinnene burde kjenne etter om spiraltrådene var på plass etter de første menstruasjonene. Ikke alle klarer å kjenne trådene, og da kan et slikt råd skape engstelse hos disse kvinnene. Det er trolig viktigere at kvinnen kommer til en spiralkontroll 1-2 måneder etter innsetting (eMetodebok for seksuell helse).
Du sier du kjenner trådene ca. 3 cm innenfor skjedeinngangen. Det betyr ikke at spiralen ligger feil eller for langt ute. Det skyldes nok heller at trådene er litt lange. Hvis kjæresten din kjenner dem under samleie eller de føles i veien hvis du bruker tampong, kan du få de klippet kortere. Ta kontakt med helsestasjon for ungdom eller fastlegen din.
Vennlig hilsen jordmor ung.no
Besvart: 13.5.2020
Oppdatert: 13.5.2020
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
