Spørsmål og svar

Jeg har fått uregelmessig mens etter at den har vært lenge regelmessig.

Jente, 14

Hei! J fikk mensen i april 2019 så over 1 års siden. J har hatt det slik at j kunne telle, slik at j viste hvilken dag den kom på. I slutten av juli fikk j det 30/31 som forventet, det ble 15/17 dager. Disse månedene etter har j ikke kunnet telle/vite når den kommer. I februar så sluttet den 29 og dagen etter var uten noe,neste dagen begynte det igjen men nok med et truseinnlegg. Den varte i 8 i tillegg, som ble 16 dager, så den gikk utover i mars. Mars kom den 29 og varte til 08.04. I april kom den 11 og varte til 22. I mai så kom den 11 og varte til 20. Så var det var slutt den 20, men så 21 eller 22 kom det en stripe med blod, det var alt. 29 mai kom det, men slik at j kunne ha et truseinnlegg på meg. 30 og 31 fortsatte akkurat det samme som 29. Under 30 og 31 tok jeg en kompress og brettet den sånn at den og t-innlegg var i trusa.Det er ikke slutt i dag, klokken er 11:07, på papiret har brunt/ rødt. Mamma sa j burde gå til legen, har ikke gjort det enda! Vet dere hva det er?

Svar

Hei jente 14 år.

Du forteller at du har hatt mensen regelmessig i nesten ett år, men at den nå den siste tiden har vært uregelmessig med lite blødning. 

Det er vanlig at mensen er uregelmessig de første årene man har den. Men når den først har blitt regelmessig pleier den å fortsette med det. 

Moren din tenker at du bør ta en tur til legen. Jeg tenker at du gjerne kan gjøre det, eller til helsestasjon for ungdom. Det går fint om du ikke gjør det før etter helgen, men jeg er enig med moren din. Jeg tror ikke det er noe galt med deg, men det er lurt å få undersøkt det for sikkerhets skyld.

Håper dere finner ut av det og at det går bra med deg. Lykke til.

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 6.6.2020

Oppdatert: 6.6.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål