Bekymret for moren min, hun har hatt flere utvekster som ikke slutter å blø
Jente, 17
Hei. Litt bekymret for moren min fordi de siste årene har hun fått noe merkelige greier på seg, først en slags verkekul på fingeren som ikke ble bedre (før hun gikk til legen og fikk det fiksa etter ca 1 år), så en kul på hælen som blødde masse i dagesvis før hun også fikk det fiksa. Nå har hun en tånegl som blør og ikke vil stoppe å blø. Skal få hun til å dra til legen snart. Kanskje jeg overdriver, men er redd det er noe mer alvorlig. Noe som forårsaker alt dette. Det at alle disse greiene ikke stopper å blø. Vet dere noe om dette?
Svar
Hei Jente 17
Det blir dessverre helt umulig å si noe sikkert om dette uten å ha mulighet til å stille spørsmål eller gjøre en grundig undersøkelse.
Hvis noen ikke slutter å blø kan det være flere årsaker. Det finnes noen blodsykdommer som gjør at man ikke slutter å blø. Den mest alvorlige og den som er vanskeligst å behandle er leukemi eller blodkreft. Noen kan ha en arvelig form som heter hemofili. Dette er ikke kreft, men en genfeil som gjør at blodet ikke koagulerer sånn som det skal. Det finnes også andre sykdommer som gjør at blodet ikke koagulerer som det skal. Heldigvis kan de fleste blodsykdommer behandles.
Noen kan også bruke medisiner som gjør at man blør lettere, eller at det tar lengre tid før man slutter å blø. Eksempler på dette er blodfortynnende, steroider og noen andre.
Det er ikke sikkert det er sykdom som gjør at moren din blør så mye. Sår, vorter/utvekster på føtter og fingre kan ofte blø veldig mye. Det er rikelig med blodtilførsel til hender og føtter og utvekster kan blø ennå mer.
For å finne ut av om dette er sykdom eller pga medisiner vil jeg anbefale moren din å gå til legen for en sjekk. Jeg vil også anbefale deg å snakke med mammaen din om dette. Fortell at du er bekymret og hvordan det påvirker deg. Kanskje har allerede moren din svaret på hvorfor hun blør, men hun vet ikke at du bekymrer deg. Det kan være fryktelig vondt å bekymre seg for noen man er glad i, men det meste blir litt lettere å håndtere når man deler det med noen man stoler på.
Jeg skulle gjerne gitt deg et mer konkret svar, men det blir dessverre vanskelig. Jeg håper dere finner ut av det!
Ønsker deg alt godt og lykke til!
Vennlig hilsen legen
Besvart: 9.6.2020
Oppdatert: 9.6.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

