Spørsmål og svar

Er hemoroider farlig?

Jente, 16

Er hemorider farlig? Hva skal jeg gjøre? Tror jeg har fått en liten indre hemoride.. Er det mulig at den går vekk av seg selv? Har sett ett par ganger at det kan være litt blod på papiret etter jeg har bæsjet, men det er veldig lite.. Skal jeg vente å se om den går vekk?

Svar

Hei Jente 16 år

Hemoroider er ikke farlige, men kan være plagsomme. 

Man regner med at ca 1/3 av befolkningen har hemoroider. Det er som en slags åreknute i endetarmen som ofte kan blø når man er på do. Det kan hjelpe med regelmessig fysisk aktivitet for å holde tarmen i gang. I tillegg kan man forsøke å mykgjøre avføringen ved å drikke nok vann og spise nok fiberholdig mat. Unngå å ‘trykke’ langvarig når du er på do.

Det er helt trygt å forsøke det som står i ‘egenbehandling’ i artikkelen jeg linket til og se om det går over innen noen måneder.

Med vennlig hilsen legen

Besvart: 17.6.2020

Oppdatert: 17.6.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål