Jeg trives ikke hjemme, hvordan får jeg råd til å flytte ut?
Jente, 17
Jeg har nettopp flyttet til et nytt fylke og skal begynne på andre året på VGS på en skole i nærheten. Tingen er at jeg bor hos faren og stemoren min akkurat nå, men må/ønsker å flytte ut når jeg begynner på skolen. Har det ikke så veldig godt sammen med dem. Har hatt flere panikk anfall og føler meg depressiv. Blir ikke behandlet med respekt eller noe. Er også ganske redd i blant. Jeg måtte flytte til dem i sommer for å kunne komme inn på den skolen jeg ønsker å komme inn på og moren min bor flere mil unna. Men så vil jeg da flytte ut og finne et eget sted å bo. Jeg vet ikke helt hvordan jeg skal gjøre det. Jeg har ingen jobb og ingen penger og siden jeg er under 18 kan jeg ikke ta lån enda. Jeg vet ikke hvordan jeg får meg jobb heller. Har prøvd i flere uker men har ikke fått til noe. Blir bare mer og mer trist og lei og vet ikke hva jeg skal gjøre lenger.
Svar
Hei
Så leit at du har det vanskelig og at du ikke opplever støtte fra de voksne rundt deg. Har du fortalt far og stemor hvordan du har det? Jeg forstår at du ønsker å flytte. Jeg tenker at det allikevel kan være fint å få til å snakke med dem, så kanskje noe kan bli bedre den tiden du er der. Faren din er også faren din videre, kanskje du kan få til en prat med ham alene? Du kan spørre ham om hva han tenker om hvordan dere to skal ha det videre. 
Du skriver at du er redd iblant. Er det noe faren din og stemor gjør? Alarmtelefonen for barn og unge har døgnåpent, det er bare å ringe dit. De har også en chat.
Flytte ut/stipend: 
I noen tilfeller kan man ha rett til borteboerstipend i fra Lånekassen når man går på videregående og flytter for seg selv. De fleste som får det, får støtte med grunnlag i at det er lang avstand i fra der foreldrene bor til skolen. Dersom din far bor nærme skolen, så vil nok ikke dette gjelde for deg, men det går også an å få borteboerstipend av andre årsaker. Da må situasjonen være slik at man ikke kan bo hjemme. Du må ha dokumentasjon som viser dette, for eksempel i fra lege, psykolog, familievernkontoret i kommunen, eller en annen fagperson som kjenner situasjonen. Vi legger ved en artikkel om borteboerstipend under.
Jeg vil uansett anbefale deg å finne en person å snakke med. Du forteller oss at du føler deg trist og lei, og at du også har panikkanfall. Jeg kan anbefale deg å snakke med helsesykepleier ved Helsestasjon for ungdom, fastlegen din eller familievernkontor. Her er en oversikt over hjelpetjenester. Vi mennesker blir påvirket av hvordan andre er mot oss og situsajonen vi er i. Det høres ut som du har en vanskelig situasjon, og at du reagerer på hvordan det er rundt deg. Hvis du finner noen å snakke med så kan du få hjelp til å forstå hva som skjer, og også forhåpentligvis få det bedre. Disse vil også kunne hjelpe deg med attest til Lånekassen om du har behov for det.
Jeg legger ved en artikkel om jobb. Det er dessverre vanskelig for ungdom å finne jobb. Jeg anbefaler deg å fortsette å lete, spørre i butikker og steder rundt der du bor.
Lykke til! Det er bare å skrive til oss igjen også.
Vennlig hilsen familieterapeut og Lånekassen i samarbeid med ung.no
Besvart: 8.7.2020
Oppdatert: 8.7.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

