Spørsmål og svar

Jeg får konstant blødning av gestagenpreparater, hva kan jeg gjøre?

Jente, 18

Hei! Jeg sliter med prevensjon. Jeg kan bare bruke prevensjon med gestagen(?), vertfall pga hjertefeil. Jeg har prøvd både cerazette og desogesterel men blødde konstant av begge, så jeg ga pstav en sjanse. Jeg tok det i starten av mars, i starten hadde jeg trua fordi da var d ganske lite blødninger, men nå har det gått over til konstant. Det jeg lurer på da er, hva er det jeg kan gjøre da jeg har veldig lite lyst til å ta spiral. Går det Ann å få p-piller i tillegg som stabiliserer blødninger slik som andre får eller går ikke det pga de hormonene jeg ikke skal ha i meg? Jeg begynner bli veldig lei blødningene, jeg skal gi staven en sjanse til september for da har jeg hatt den ett halvt år men ellers veit jeg ikke hva jeg gjør! Takk på forhånd

Svar

Hei jente 18 år!

Jeg forstår at det er plagsomt å blø så mye. Siden du ikke kan bruke prevensjon med østrogen på grunn av hjertefeil, kan ikke vi her på ung anbefaler deg å ta p-piller i tillegg til p-stav. Det er de første månedene man bruker hormonell prevensjon at det er størst fare for bivirkninger, også de mer alvorlige som blodpropp. Men du kan ta det opp med fastlegen din som vet mer om hvilken hjertefeil du har og din risiko for blodpropp. 

Jeg synes det høres fornuftig ut å gi p-staven en sjanse til i september. Det er mest vanlig med uregelmessige blødninger de tre til seks første månedene. Hvis det ikke gir seg kan du ta det opp med fastlegen din. 

Vennlig hilsen jordmor ung.no

Besvart: 7.7.2020

Oppdatert: 7.7.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål