Spørsmål og svar

Barnevernet ber meg velge hvor jeg vil bo, det er mye å tenke på.

Jente, 17

Fra 8 mai, ble jeg og familien min innblandet med barnevernet. Det er ting som har skjedd hjemme som har pågått alt for lenge. Det burde blitt sagt ifra før. Det som skjer nå er at barnevernet mener jeg tar skade av å bo med ene forelderen min å da vil de enten flytte meg ut eller han/hun ut. Jeg kan bo med ene forelderen min. Men det var noen alternativer som kunne skje, det var at jeg kunne velge å bo med den ene, bo alene eller fosterhjem. Jeg vil gjerne bo alle 3, men da vil jeg ikke ha det sånn jeg hadde det. Fosterhjem er noe jeg ikke vil bo i, fordi jeg har egt veldig god kontakt med begge to. Er det en stor sannsynlighet for at jeg bli flytta ut i fosterhjem? For de spurte meg hva jeg helst ville, og det er jo å bo med den ene parten eller kunne bo alene, siden jeg er jo 17 år. Det er mye å tenke på, og jeg venter spent på hva som skjer videre. For jeg håper jo på det beste, og at dette ikke skal gå utover at jeg må bo i fosterhjem liksom. Håper på svar fort, har time på tirs

Svar

Hei

Takk for at du skriver til oss!

Selv om du allerede har hatt time hos barnevernet vil vi gjerne svare deg. Det er forståelig at dette er et stort ansvar for deg. Det er alltid leit når foreldre ikke fungerer slik barn og unge trenger. Det er også leit å høre at dette har pågått alt for lenge. Det er forståelig at du helt ønsker at alle tre. Det høres ut som det krever at den ene forelderen din må være villig til og greie å endre seg slik at det kan være godt for deg også å bo hjemme. Det er også den forelderen som fungerer godt sitt ansvar at deres barn og unge har det bra.

Noen ganger er det slik at når foreldre ikke klarer å ta ansvaret for å være voksen og ta ansvar kan det være at barna får bo et sted de ikke trenger å forholde seg til det vanskelige. Selv om man flytter er det mulig å ha kontakt med foreldrene sine. Kanskje er det mulig å få et bedre forhold til begge foreldre når man slipper å gå opp i det vanskelige  hele tiden.

Når vi skriver dette vet ikke vi hvordan det har gått hos barnevernet eller og det er tatt en beslutning. Vi håper at resultatet blir bra og trygt for deg.

Det kan hende at det er godt for deg å snakke med noen for din egen del. Vanligvis er helsesykepleier eller sosiallærer gode å snakke med. Nå når det er sommer kan du ta kontakt med Alarmtelefonen 116 111, Kors på halsenRådet for psykisk helse eller helsestasjonen for ungdom kan også være et godt sted å ta kontakt. 

Lykke til!

Vennlig hilsen

Familiepsykologen, ung.no

Besvart: 7.7.2020

Oppdatert: 7.7.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål