Spørsmål og svar

Jeg har hatt sex med kjæresten og er redd for å være gravid!

Jente, 17

Hei Jeg har akkurat hatt sex med kjæresten min for første gang. Og jeg sitter i ettertid å tenker på alt vi gjorde galt. Først hadde vi sex med kondom og alt gikk fint. Så gjorde vi det igjen dagen etter, dette endte ikke like bra. Kondomen falt av og han gjorde litt uten kondom bare 2 ganger inn og ut. Så rullet han kondomen inn igjen til opprinnelig form. Det betyr at innsiden nå har vært på utsiden. Han satt den på og vi gjorde oss ferdige. Senere på dagen har vi sex igjen, men vi hadde ikke flere kondomer igjen så han hoppet av i svingen. Jeg sitter nå her 2 uker senere og tror jeg er gravid og vet ikke hva jeg skal gjøre. Noen tips?

Svar

Hei jente 17 år!

Kondom er et godt prevensjonsmiddel hvis det brukes riktig. Men som du sier ble det litt feil når dere ikke brukte det hele tiden. 

Sjansen for å bli gravid av et avbrutt samleie er ikke så stor, men det kan skje. 

Hvis mensen blir forsinket, eller du får en unormal mens, bør du ta en graviditetstest. Tre uker etter det siste samleiet, bør du kunne stole på en slik test. Du kan få hjelp til å ta testen hos helsesøster på skolen eller ved helsestasjon for ungdom. Der får du også hjelp og informasjon angående det valget du må ta dersom du er gravid. 

Vennlig hilsen jordmor ung.no

Besvart: 22.7.2020

Oppdatert: 22.7.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål