Spørsmål og svar

Hadde avbrutt samleie, tok angrepille etter 4 døgn, nå er mensen forsinket!

Jente, 17

Hei. Jeg hadde sex med en fyr, men tror ikke han kom inni meg. Han kom, men trur vi lyktes med å hoppe av i svingen. Jeg går ikke på noe prevensjon, og vi brukte ikke kondom... jeg skulla få mensen to dager etter dette skjedde. Jeg fikk ikke dette og ble nervøs, og etter 4,5 døgn tok jeg først en graviditetstest som var negativ, også en angrepille. Jeg er likevel redd for at jeg er gravid nå. Mensen er 7 dager forsinket. Hva skal jeg gjøre? Kan jeg være gravid?

Svar

Hei jente 17 år!

Du kan bli gravid av et avbrutt samleie. Det kommer litt væske fra penis før utløsning, den kan inneholde sædceller og gjøre deg gravid. 

Det var alt for tidlig å ta en graviditetstest etter 4,5 døgn. Fint at du brukte nødprevensjon, det forhindrer de fleste svangerskap, men litt mindre effekt tatt såpass lenge etter samleiet. 

Angrepillen påvirker menssyklusen din og kan føre til at mensen kommer litt tidligere eller senere enn normalt. Anbefaler deg nå til å vente til det er gått tre uker etter samleiet. Har du fortsatt ikke fått en normal mens, bør du ta en ny graviditetstest. Tar du testen for tidlig kan du få falskt negativt svar. Ta kontakt med helsestasjon for ungdom over påske om du trenger hjelp til å ta en ny graviditetstest.  

Vennlig hilsen jordmor ung.no

Besvart: 30.3.2021

Oppdatert: 30.3.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål