Fått blødning før jeg skulle.Kan det være graviditet eller kjønnssykdom?
Jente, 16
Hei! Jeg går på ppillene Yasmin, gjort det lenge. Jeg har hoppet over mensen to (muligens tre) ganger nå, da det ikke har passet å ha det. Nå har jeg 8piller igjen til kommende menstrasjon, men har en blødning idag? Jeg har tatt alle pillene mine slik som jeg skal. Jeg har også en fast kjæreste, har ikke hatt sex med noen andre på over 6mnd. Tror du dette er en helt vanlig mellomblødning? Eller kan jeg være gravid, evt fått en kjønssykdom? Jeg vil også legge til (spørre om) at jeg for noen dager siden brukte et bare bukser som var veldig tette, jeg brukte dem to dager og ble helt sår på innerlårene, dette ble om til masse røde prikker etterpå. Nå klør jeg og svir veldig nedentil, spesielt klitoris er veldig øm og vond å komme borti. Jeg har kjøpt inn «medisin» for soppinfeksjon, men er usikker på om det er dette? Da jeg ikke husker helt hvordan det var... kan dette ha noe med blødningen min å gjøre? Takk på forhånd, hilsen en overtenker Deluxe!!
Svar
Hei
Det er ikke farlig eller skadelig å hoppe over pausene mellom p-pillebrettene. En kan godt gjøre dette. Men hvis en gjør dette 2-3 ganger, så er det ikke alltid kroppen/livmoren klarer å «holde på» blodet som bygger seg opp i livmoren. Så hvis det går lang tid mellom hver blødning, kan en få spotblødninger, eller en blødning før man skulle få det.
Siden du har hoppet over flere brett, tror jeg dette kan være forklaringen på at du fikk denne blødningen. Rådet da, er at man tar ikke tar flere p-piller, tar en ukes (4-7) pause fra p-pillene, og så begynner på nytt brett. (Akkurat som om man tok ferdig det siste brettet, tok en ukes pause, og startet på nytt brett som vanlig). Les mer om dette i artikkelen under.
Men - blødninger kan også være symptom på kjønnssykdommer som klamydia. En kan få slike symptomer flere år etter at man ble smittet. Så det at man får symptomer, trenger ikke bety utro partner eller at smitten er ny! Men det er anbefalt å teste seg dersom man har hatt ubeskyttet sex (nå eller tidligere, siden smitten altså kan sitte lenge i).
En kan få en ganske liten blødning når et befruktet egg fester seg i livmoren. Men ellers er ikke blødninger tegn på graviditet. En må teste seg for å få vite sikkert om en er gravid, hvis en mistenker det. Det er den eneste sikre måten å få vite det på, siden symptomene på tidlig graviditet varierer veldig.
Jeg tror ikke de prikkene og kløen du har fått, har noe med blødningen å gjøre. Men det kan hende du har fått et utslett og litt sår hud. Det kan også være sopp. Man får ofte sopp der det er klamt og varmt (som ved slike tette bukser). Det høres lurt å ta ta soppkrem mot dette. Hvis denne kremen ikke virker (følg pakningsvedlegget og husk å ta kremen lenge nok!), bør du oppsøke lege for en sjekk.
Så altså: blødningen kan komme fordi du har hoppet over flere brett. Dette er ikke farlig. Bruk gjerne soppkrem på kløe og utslett.
Jeg kan ikke si sikkert hva årsaken til dine plager er, uten å ha undersøkt deg selv. Så oppsøk lege hvis du er i tvil eller får økende plager.
Vennlig hilsen legen, ung.no
Besvart: 28.7.2020
Oppdatert: 28.7.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

