Spørsmål og svar

Hva gjør jeg om jeg begynner å blø når jeg har hoppet over mensen?

Jente, 19

Hei Byttet fra microgynon og begynte på Yasmin i juni. Tokk da ett brett og hadd blødning som vanlig etter fullført brett. Ingen bivirkninger. Begynte på brett to etter pausen og ville prøve å hoppe over blødningen nå så gikk rett til neste brett. Har tatt 5piller av brett nr3 nå, men føler at mensen er på vei. Hva skal jeg gjøre da hvis jeg begynner å blø? Skal jeg bare fortsette på pillene og ha opphold når jeg er ferdig med brettet så jeg får en blødning igjen? Eller skal jeg stoppe midt i brettet nå hvis jeg får blødninger? Takk på forhånd.

Svar

Hei, og takk for at du skriver til ung.no!

Når du hopper over pausen og går rett på et nytt brett, får du før eller siden mellomblødninger som er blødninger du får når du ikke har «mensen». Noen får mellomblødninger etter å ha hoppet over «mensen» én gang, andre kan hoppe over flere før man får en mellomblødning.

Om du får en mellomblødning kan du ta pillefri pause for å få «mensen» og blø ferdig. Dette selv om du er midt i et brett. Når du har tatt pause i maks 7 dager, begynner du på et nytt brett. Husk at du må ha brukt pillene i minst 21 dager sammenhengende før du kan ta en ny pause :-) 

Lykke til!

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 27.7.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål