Er det ok å ha sex med samboeren min når hun har blitt gravid?
Gutt, 20
Hei, Samboeren min er blitt gravid og vi er kjempelykkelig. Det er helt i starten enda, men vi begge lurer på om gravide blir ekstra kåte og har mer sexlystig under graviditeten? Er det like lett å ha sex og børr jeg som mannen passe på noe? Unngå å få henne på rygge eller noe, spesielt når hun har fått stor mage? Vil ikke skade fosteret, spesielt når hun begynner å få stor mage. Kan bli til røft under sex og vil ikke skade hun.
Svar
Hei gutt 20!
Det er ingenting i veien for å ha sex og samleier når en er gravid. Noen opplever å få mer sexlyst når en er gravid, andre får mindre.
Etterhvert som graviditeten går sin gang og magen blir større, er det fint å prøve ut ulike stillinger som gjør at dere begge får en god opplevelse. En kan ikke skade fosteret om en har samleier.
Har en sex og samleier på en røff måte, kan det være fint å konferere med jordmor om det er ok eller ikke. Når en er gravid og ønsker å gjennomføre svangerskapet, blir en fulgt opp av jordmor i kommunen. En kan svært gjerne diskutere seksualitet med jordmor - da vil en få gode råd og fin veiledning.
Håper svaret var til hjelp for deg.
Hilsen sexologisk rådgiver - NACS
Besvart: 31.7.2020
Oppdatert: 31.7.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål