Har tatt ut P-stav og startet med P-piller.2 dager etterpå
Jente, 17
Hei Tatt ut p-stav og begynte ikke på p-pillene før 2 dager etterpå. Hadde ubeskyttet sex samme kvelden som jeg tok den første pillen( tok p-pillen kl 08 på morgenen). Er er jeg da «beskyttet»?
Svar
Hei jente 17 år
Starter man med p-pillen samme dag som p-staven fjernes er man sikker fra samme dag. Starter du med p-piller senere enn dette, er du først sikker etter 1 uke og må bruke tilleggsprevensjon (kondom) ved samleie.
For å være på den sikre siden anbefaler jeg at du så raskt som mulig starter opp med behandling av nødprevensjonspille / angrepille. Det finnes to alternativer alt etter hvor lang tid det har gått etter ubeskyttet samleie:
1. Norlevo, helst innen 12 timer, og senest innen 72 timer- 3 døgn - etter samleie.
2. ellaOne, med virketid inntil 120 timer - fem døgn - etter samleie.
Ta alltid en graviditetstest når du har brukt nødprevensjon. Du kan ikke stole på testen før det har gått 3 uker etter samleie uten kondom.
Anbefaler deg å snakke med helsesykepleier på helsestasjon for ungdom eller fastlegen din om trenger noen å snakke med. For mer informasjon kan du lese artiklene jeg har funnet til deg.
Ønsker deg masse lykke til!
Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 1.8.2020
Oppdatert: 1.8.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål



