Jeg er livredd for å bli gravid
Jente, 20
Hei. Jeg er livredd for å bli gravid. Jeg har gått på gestagenpiller i to år, og tar de til riktig tid hver dag. Men jeg blir fremdeles redd for at jeg kan bli gravid siden mensen kommer i blant uregelmessig på gestagenpiller. Hadde sex sist for 4/5 mnd siden uten kondom, og kan ikke huske at jeg har hatt noen symptomer på graviditet. Jeg tok to graviditetstester fordelt på to dager, og begge var negative. Men kan det fremdeles hende at jeg er gravid? Og hvor burde jeg eventuelt henvende meg til for å bli helt sikker?
Svar
Hei!
Hvis du tar gestagenpillene dine som du skal, til omtrent samme tid hver dag, er det liten risiko for å bli gravid.
Det er bra at du tar graviditetstest når du lurer på om du er gravid. Pass på at du ikke tar graviditetstesten for tidlig. Det må gå 3 uker etter samleie for at graviditetstesten skal viser riktig. Du kan ta gratis graviditetstest på helsestasjon for ungdom der du bor.
For å være helt sikker på at du ikke er gravid kan du også ta blodprøve hos fastlegen. Blodprøven måler hormonet hcg som kan si noe om du er gravid eller ikke.
Kanskje det kan være lurt for deg å få et mer sikkert prevensjonsmiddel som p-stav eller hormonspiral. Dette er de sikreste prevensjonsmidlene. Snakk med de som jobber på helsestasjon for ungdom, de har mye kunnskap om dette.
Les gjerne artiklene jeg har lagt ved.
Jeg håper dette var til hjelp for deg!
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 10.8.2020
Oppdatert: 10.8.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

