Spørsmål og svar

Plages med utflod som lukter

Jente, 15

Hei jeg er en jente som pleier og for utflod før jeg får mensen og det lukter ikke god å jeg dusjer men det hjelper ikke og det pleier og komme hvitt trusen og det pleier og luke i gjennom Buksen så lukter det

Svar

Hei

Jeg skjønner at dette er plagsomt, og det er fint at du tar kontakt med oss.

Vi får nok ikke stilt noen diagnose her i Ung.no, men kan fortelle deg hva det evt kan skyldes.

Har man endringer i utflod kan det være tegn på at noe er i ubalanse. Noen slike ubalanser kan komme selv om man ikke har hatt sex.

Da kan du forsøke med melkesyretabletter som du kjøper på apoteket om du ikke har andre symptomer, slik som ved soppinfeksjoner og bakteriell vaginose (skjedekatarr). Soppinfeksjon gir ofte kløe og svie samt utflod som er hvit og tykk. Bakteriell vaginose gjør at utfloden lukter stramt (litt som fisk) og kan øke i mengde. Dette er ikke farlig, men kan være ubehagelig.

Det er lurt å oppsøke hjelp hvis det ikke går over. Ta kontakt med helsestasjon for ungdom i nærheten av deg.

Lykke til!

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 26.8.2020

Oppdatert: 26.8.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål