Kan man få spiral når man er jomfru?
Jente, 16
Hei, jeg er en 16 år gammel jomfru. Jeg har lyst å ta spiral, for jeg har mensen veldig ofte og vet at det er et prevensjon jeg uannset tenker å ha når jeg blir seksuelt aktiv. Jeg har snakket med mamma om det å. Men lurer på om det går Ann å ta det selvom man er jomfru, og hvor man gjør det? Jeg vet fast legen men helst ikke. Har hørt om helsestasjon eller hva det heter, hvordan bestiller jeg eventuelt time der?
Svar
Hei
Spiral kan passe fint for deg og det er godt mulig å få denne selv om du ikke har hatt sex. Om du ønsker det kan du få spiralen satt inn på helsestasjon for ungdom i kommunen hvor du bor. Dersom dette tilbudet ikke finnes der du bor, kan du sjekke om nabokommunen har. Du kan bestille time på vanlig måte ved å ringe helsestasjonen.
For å få satt inn spiral, trenger du først en resept på denne. Dette kan du få på helsestasjon for ungdom. Her vil de også snakke med deg slik at dere sammen finner ut at spiral er noe som kan passe for deg. Når du har fått resept, så henter du spiralen på apoteket. Spiralen tas så med når du har time for å sette den inn.
Spiralen settes inn i livmoren av lege, jordmor eller helsesøster. Før spiralen settes inn, må man sjekke eller være helt sikker på at man ikke er gravid, og at man heller ikke har en seksuelt overførbar sykdom. Alle bør sjekke seg for dette selv om man har en fast kjæreste.
Når spiralen skal settes inn, anbefales det at man tar smertestillende medisiner ca.1 time før man har time. Man tar da 2 tabletter Paracet (styrke 500 mg, totalt 1g) og en Ibux (styrke 400 mg). Dette pleier å hjelpe godt.
Når man kommer inn på kontoret, så legger man seg i det som kalles for en gynekologisk stol og legen, helsesøsteren eller jordmoren gjør det som heter en gynekologisk undersøkelse. Mange synes det er både ubehagelig og vondt akkurat i det spiralen settes inn, men det hele tar ikke lang tid, bare rundt ett minutt. Det er noen som beskriver disse smertene som om man har mensen, bare kraftigere.
Etter at spiralen er satt inn, er det noen få som kan føle seg uvel og svimmel, spesielt hvis de har vondt. Noen kaster opp, men det er ikke farlig. Den samme dagen som spiralen er satt inn, bør man ta det med ro, og ikke trene osv. Det er viktig for å unngå at man får vondt.
De første dagene etterpå kan man også få litt blødninger og en slags menstruasjonssmerter, men det kommer og går litt i ca. 2 uker etter at spiralen er satt på plass. Man kan ta smertestillende (Ibux og Paracet) hver 6 time hvis man trenger det.
Det er viktig å kontakte den som satte inn spiralen hvis man får noen av disse symptomene:
- Smerter og blødninger som ikke går over etter ca 2 uker, eller som blir verre
- Vondt i magen, mer utflod og feber
- Dårlig allmenntilstand (det vil si at man føler seg syk)
Lykke til. 
Vennlig hilsen jordmor, ung.no
Besvart: 28.8.2020
Oppdatert: 28.8.2020
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
