Kan klumpefølelse i halsen være pga mandlene?
Jente, 20
Hei! Er en jente som akkurat har fylt 20 år. Etter en runde med kyssesyken når jeg var 15 så har mandlene forblitt ganske store. Vært hos Øre-nese-hals i flere omganger for å få fjernet disse mandlene (som fastlegene jeg har hatt fra jeg var 15 mener burde være fjernet for lengst) uten hell. ØNH mener de må være så store at jeg ikke kan puste, og nekter å fjerne de. De er ofte store, gule og bare i veien for drøvel og mat legger seg i kraterne. I det siste har jeg oppdaget en klumpfølelse i halsen jeg aldri har hatt før. Fastlegen eller ØNH finner ingenting, kan dette være mandlene som tuller det også? Er så utrolig lei. Så spm er: Er denne klumpfølelsen som brått har kommet et resultat av mandlene å? Vet du/dere ikke kan si noe sikkert uten å se på det, men kan det være det? Trenger svar. Mistet helt livsgnisten etter avslag av ØNH, påvist lavt stoffskifte, hormoner i ubalanse og nakke prolaps. Er så sliten at det alltid er noe og at jeg ikke bare kan "nyte livet"
Svar
Hei jente 20 år
Vi forstår godt frustrasjonen din og skulle ønske vi kunne hjelpe deg mer enn vi føler vi har mulighet til.
"Ingenting er umulig i medisin" er et mantra vi blir fortalt ofte på medisinstudiet. Hvorvidt klumpefølelsen du nylig har fått i halsen har relasjon til mandlene dine er derfor vanskelig å si, men vi kan sannsynliggjøre det den ene eller andre veien.
Hvis du har hatt episodevise plager fra mandlene fra du var 15 år, og hatt nogenlunde lik størrelse på mandlene, er det usannsynlig at den nyoppståtte klumpefølelsen har relasjon til det. Man skulle forventet en endring ved mandlene til det verre i samme tidsrom som du fikk klumpefølelsen i halsen dersom det er en relasjon mellom dem. Videre er det et relativt godt stykke mellom mandlene og det området folk flest tenker på når de sier 'halsen' - det også usannsynliggjør at det er en relasjon.
ØNH har strenge kriterier for når man fjerner mandlene - på godt og vondt. Det som er dumt med det er at mange føler de har store plager som de tenker kunne vært redusert ved operasjon (slik som deg). Det som er bra med en restriktiv holdning er at man skal ha god grunn for å legge en person i narkose og operere vekk mandlene, selv om det statistisk sett er liten risiko for at det skal gå galt. Alle operasjoner, og spesielt de hvor pasienten er i narkose, har en risiko. Det ser man tydelig her og her. Legene er de som kjenner til denne risikoen best, og må være 'portvoktere' for befolkningen og ikke tilby operasjoner der de anser symptombyrden som for lav i forhold til risikoen for operasjon. Dette gjøres i beste hensikt, men vi forstår godt at det kan oppfattes veldig tungvint.
Jeg tenker det er lurt å fortsette å dra til fastlegen hvis du har vedvarende økt symptombyrde, eller økende symptombyrde, fra mandlene dine. I så fall kan det hende du bikker over en 'terskel' der ØNH anser symptomene dine som så uttalte at det blir riktig å tilby operasjon likevel.
Masse god bedring og lykke til!
Med vennlig hilsen legen
Besvart: 16.9.2020
Oppdatert: 16.9.2020
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
